خبرخوان

مقاله‌ها

طریقه نگهداری فرش ها
اگر در زیر فرش آب افتاد و مدت زیادی در آب ماند، حتی رنگهای گیاهی هم در صورتی که قبلا خوب شسته نشده باشد، ممکن است رنگ پس بدهد. در این صورت قالی های با رنگ گیاهی را مدتی در آفتاب یا در اطاق پهن کنید تا رنگ آن برود و یا آن راچند مرتبه با آب و صابون بشویند تا به حالت اول درآيد.
بیدزدگی فرش
-استفاده از جاروبرقی وجود گردوغبار در پرزهای قالی ، مکان مناسبی را برای رشد ونمو بيدها فراهم می نماید، بهترین راه برای جلوگیری وازبین بردن بيدها زدودن گردوغبار از میان پرزهای فرش است. بنابراین حداقل هفته ای یک بار تمام فرش ها وهمه جای آنها را با درجه مناسب با جاروبرقی کاملا جارو بزنید.
اصطلاحات رایج در فرش دستبافت
فرش دستبافت ایران در ابعاد و اندازه های متنوعی تولید و در بازار عرضه می شود. این ابعاد به چند گروه عمده قابل تقسیم هستند که بهتر است خریداران فرش دستباف، برای تسلط بر ادبیات رایج در داد و ستد قالی به آن ها آشنایی کافی داشته باشند. در اندازه گیری ابعاد فرش باید توجه داشت که واحد اندازه گیری بر حسب متر بوده و متر مورد نظر از نوع نواری پارچه ای و مندرج به سانتی متر و میلی متر خواهد بود. باید توجه داشت در اندازه گیری طول فرش قسمت ریشه ها و گلیم بافت فرش جزو ابعاد محاسبه نخواهد شد. مگر اینکه قسمت گلیم فرش به لحاظ طرح و نقش برجسته و خاص نقش مهمی در طرح فرش داشته باشد. مثلا از زری بافی یا سایر تکنیک های بافت های تزئینی استفاده شده باشد که بر حسب توافق خریدار و فروشنده اندازه آن به طول قالی افزوده می شود.
صادرات فرش
برای فعالیت در زمینه صادرات فرش، باید قوانین صادرات فرش را بشناسیم. یکی از مهم‌ترین قوانین صادرات فرش، داشتن کارت بازرگانی است. برای صدور فرش باید در ابتدا به اتاق بازرگانی مراجعه کرده و درخواست کارت بازرگانی کنیم. پس از آن با دریافت کارت بازرگانی معتبر و دریافت گواهی مبدا از اتاق بازرگانی، می‌توان در زمینه صادرات فرش اقدام کرد. از دیگر قوانین صادرات فرش این است که صادرات فرش‌های بافته شده از نخ‌های رنگ شده که زیر استاندارد هستند و تار و پود آنها از الیاف مصنوعی بافته شده، ممنوع هستند. اگر به دنبال این هستید که قوانین صادرات فرش را بشناسید باید بدانید که امکان صدور فرش و منسوجات تقریبا به تمامی کشورها وجود دارد. یکی دیگر از قوانین صادرات فرش داشتن شماره تعرفه فرش است که افراد با در دست داشتن آن می‌توانند به بخش آمار صادرات و واردات سایت مراجعه کنند و کشورهایی را که سابقه صادراتی دارند استخراج کنند.
کرک و ابریشم
در خیلی از موارد مشاهده می کنیم که ادعا می شود فرش دستباف بافته شده از الیاف کرکی می باشد ولی زمانی که به قیمت آنها نگاه می کنیم این موضوع کمی دور از واقعیت می باشد، دلیل این موضوع استفاده این فرش ها از پشم های ظریف خارجی مانند «مرینوس» می باشد و به اشتباه و یا از روی عمد به نام فرش های کرکی معرفی می شوند. اگر به تعریف کرک آشنایی داشته باشید قطعاً دلیل قیمت بالای و کمیاب بودن آن را درک خواهید کرد؛ کرک در واقع پشم های نرمی می باشد که روی بدن گوسفندان، بز و شتر روئیده و به هنگام شانه کردن بدن این حیوانات بین دندانه های شانه گیر می کنند می باشد.
سایز فرش های دستبافت

قالی

به فرشهایی گفته می شود که اندازه آن از 6 متر مربع بیشتر است که شامل فرشهای 9  ، 12 مترمربعی و متراژهای بالاتر می باشد.

کلگی

این سایز به فرشهای حدود 6 متر مربع گفته می شودکه حدود اندازه آن2در3 متر  می باشد.

پرده ای

به فرشهای سایز حدود 4 تا 5متر مربع اطلاق می گردد.

قالیچه

فرشهایی با مسا...

آرشیو مقاله‌